Zielony Punkt Kontrolny

ZIELONY PUNKT KONTROLNY

 

 Zielony Punkt Kontrolny to nazwa projektu zrealizowanego - przez Stowarzyszenie Team 360 Stopni - w ramach Budżetu Partycypacyjnego 2016 w Warszawie w Dzielnicy Wesoła. Projekt umożliwia uprawianie różnorodnych form orientacji w terenie. W lesie zamontowane zostały słupki (tzw. zielone punkty kontrolne) wyposażone w unikalny numer i perforator, który służy do potwierdzenia obecności na punkcie. Trasy można pokonywać pieszo, biegiem, na rowerze lub - przy sprzyjających warunkach zimowych - na nartach biegowych. 

Najważniejsze zasady Zielonego Punktu Kontrolnego:

 1. Pobierz mapę w formacie A4 zapisaną w postaci pliku PDF ze strony: http://www.wesola.waw.pl/zielonypunktkontrolny lub ściągnij na telefon po zeskanowaniu  kodu QR.
 2. Mapę wydrukuj i zabierz ze sobą w teren.
 3. Ruszaj na trasę w poszukiwaniu punktów kontrolnych.
 4. Obecność na punkcie kontrolnym potwierdź poprzez perforowanie odpowiedniej kratki, znajdującej się w dolnej części mapy.
 5. Pamiętaj o tym, by szanować przyrodę!
 6. Korzystanie z naszego projektu jest bezpłatne!

  Zielony Punkt Kontrolny to nazwa projektu, który ma na celu zachęcenie do rekreacyjnego lub sportowego przebycia z mapą w ręku trasy wyznaczonej w terenie punktami kontrolnymi w kształcie drewnianych słupków. Każdy może to zrobić - starsi i młodsi, bardziej i mniej wysportowani. Chodzi tu o to, by popróbować swoich sił w nawigacji. Nie należy się tego bać - mapy są bardzo dokładne, a w ten sposób można nasze lasy poznać lepiej i tym bardziej docenić ich urodę. Przygoda, związana z poszukiwaniem punktów kontrolnych daje zaś wielką satysfakcję zarówno tym, którzy dopiero stawiają pierwsze kroki z mapą, jak i tym, którzy będą chcieli wykorzystać nasz projekt jako sportowy trening. 

  Koordynująca w całej Polsce działania, związane z ZPK Fundacja Sport i Przyroda przyznała naszemu projektowi Certyfikat Srebrny - oznaczający szczególnie wysoką jakość jego wykonania! Poniżej dyplom uznania od Fundacji oraz certyfikaty dla każdej z map.

  Mapy ze wszystkimi punktami kontrolnymi wraz z ich oznaczeniem kodowym i opisem znajdują się na stronie http://www.wesola.waw.pl/zielonypunktkontrolny oraz na www.team360.pl. Są zapisane w formacie pdf. Drukujemy je we własnym zakresie. Pamiętajmy, że pliki są dostosowane do wydruku na kartkach w formacie A4 i drukowanie w takim rozmiarze pomoże zapobiec zniekształceniu skali mapy.

  Skala jest podana na każdej mapie. 1:10 000 oznacza, że 1 cm na mapie to 100 metrów w terenie. Jeśli przyjechali Państwo bez wydrukowanej w domu mapy, pozostaje możliwość posłużenia się urządzeniem mobilnym (z im większym ekranem, tym lepiej), za pomocą którego mogą Państwo sfotografować mapę z tej tablicy lub ściągnąć ją za pomocą kodu QR i wyruszyć z nią w teren, samodzielnie określając skalę lub oznaczając ją „na wyczucie”. Początek trasy (start), oznaczony trójkątem znajduje się w miejscu, gdzie stoi tablica informacyjna. Punkty kontrolne to pojedyncze kółka, przy których podane jest ich oznaczenie numeryczne. Dodatkowo możemy potwierdzać odnalezienie kolejnych punktów przy pomocy perforatora na karcie startowej, która jest na każdej mapie. Czasami przydatne będzie też zabranie ze sobą kompasu.

 
  Życzymy udanej wyprawy - i zapraszamy ponownie!
 
  Pięć map, na których zrealizowano projekt, można pobrać z załączników poniżej. Mapy obejmują obszary leśne i ich okolice, położone w północnej i zachodniej części Dzielnicy Wesoła. Przy wejściu na każdy, zmapowany teren, stoją tablice informacyjne (na mapie zaznaczone trójkatem)
Terenom, zaznaczonym na mapie powyżej, odpowiadają następujące mapy:
 1. Wesoła-Centrum (tablica informacyjna z mapą przy ulicy Niemcewicza, koło ronda z ul. Praskiego Pułku)
 2. Groszówka (tablica przy parkingu koło Urzędu Dzielnicy, ulica Niemcewicza)
 3. Zielona-Groszówka (tablica przy pętli autobusowej na ul. Brata Alberta)
 4. Las Sobieskiego Wschód (tablica przy zachodnim końcu ulicy Mazowieckiej, obok szlabanu)
 5. Stara Miłosna (tablica na skrzyżowaniu ulic Tramwajowej i Kazita)

 

Mapy z trasami

Dostępne są także pliki z mapami, na których zaznaczone są już proponowane trasy. Na każdej mapie zaznaczona jest trasa krótka (K) oraz długa (D). Trasy różnią się (poza długością) także trudnością nawigacyjną; te krótsze są nieco łatwiejsze... Oczywiście, trasy zbudowane są w oparciu o ZPK. Powodzenia!

Zapraszamy!